fbpx

Tipy, jak zvládnout home office

Urszula Fukalová

Před několika dny byl značné části pracující populace v České republice povolen home office. Takže ti, kteří tiše záviděli freelancerům si teď na vlastní kůži mohou vyzkoušet, co všechno home office obnáší. Já sama už v tomto režimu jedu přes 10 let, a ačkoliv jsem se s prací z domova naprosto ztotožnila, jsem si moc dobře vědoma toho, že pro většinu mých nových home office kolegů je to ve finále spíše velká psychická zátěž.

Vzpomínám si, když mi ještě při studiích spolužáci záviděli, že nikam nemusím cestovat, může sedět doma, nemusím se nikoho ptát, jestli můžu odskočit k doktorovi nebo na rychlý nákup, že si můžu v klidu uvařit oběd a zalít kytky. Byla jsem tedy zvědavá, jak na domácí režim bude reagovat moje spolubydlící, která dostala asi 3 dny home office-u a strašně se na to těšila. První den fungovala jako švýcarské hodinky, byla nadšená kolik toho stihla. Nejen do práce, ale i v domácnosti. Druhý den byl ale horší, a já pozorovala rapidní zhoršení její nálady

Osobně si myslím, že dřív nebo později to na home office-u potká každého. Představa, že se nikoho na nic nemusíte ptát je sice pěkná, ale pravdivá jen zčásti. Musíte se vždycky zeptat  především sami sebe, jestli můžete k doktorovi, na nákup, nebo si uvařit tříchodové polední menu. Taky to pak může vypadat tak, že si sice pochutnáte na skvělém jídle, ale práci pak doháníte večer, když jsou vaši přátelé spolu někde venku. 

Ale teď už k věci. Níže najdete všechno, co mě osobně na home office štve, a jak jsem se to naučila řešit.

Mylné představy okolí o tom, co (ne)děláte

Okolí práci z domova nebere tolik vážně a nerespektuje váš pracovní režim. Jak to vypadá v praxi? Všichni vám vesele volají a vykecávají se. Nezvedat telefony neumím. Přeci jen nikdy nevíte, jestli se náhodou nejedná o něco urgentního. Telefony proto vždy zvedám, ale jakmile zjistím, že to může počkat, telefonát razantně odložím.

Problém s rozpoznáním únavy

Někdy vám opravdu vypoví hlava a zkrátka práce vám nejde. Je potřeba naučit se rozlišovat, jestli se vám jenom nechce, nebo jestli jste opravdu unavení. Já se to naučila až po několika letech. Dnes už nemám problém zaklapnout notebook a jít dělat něco úplně jiného. Vím totiž, že když jeden den dobiju baterky, druhý den udělám tolik práce, jako někdy za týden. 

Lenost vás nemine

Lenost se vás bude snažit zlákat na temnou stranu síly. U někoho méně, u někoho více. Co s tím? Nedávno mě pobavil můj kolega Igor. Bavili jsme se o tom, jak máme ve zvyku ráno nasměrovat mysl na práci a zvýšit pravděpodobnost, že ten den budeme efektivní. Zjistila jsem, že oba máme dost odlišný přístup. Podle Igora byste si ráno měli obléct opravdu nepohodlné kalhoty, ať si připadáte jako v kanceláři. Já si většinou udělám naopak pořádné pohodlí. Někdy přijde vhod i župan :).

Těžké určování pracovních hranic

Je těžké určit si časový rámec pro práci, ale taky vytyčit si prostorové hranice, kam až může vaše práce sahat. Velice snadno se u práce z domova může stát, že pak pracujete nonstop a kancelář máte všude, včetně toalety… Když pak potřebujete vypnout a nabrat síly, logicky pak potřebujete ze své kanceláře pryč. To může být docela problém, když se váš partner vrátí z práce a chce relaxovat doma. Doporučuji alespoň ložnici očistit od veškerých pracovních nástrah. Žádný počítač, žádné poznámky, mobilní telefon pouze s vypnutým vyzváněním atd. Zkrátka, rozdělte si byt na zónu pracovní a zónu relaxační.

Chybějící společenská interakce

Nemáte běžnou interakci s kolektivem. Tento aspekt práce z domova je dle mého názoru nejtěžší. Nejdůležitější je si uvědomit, že budete o část společenského života ochuzeni, ale o to víc se pak zaměřte na budování kolektivu mimo práci prostřednictvím vašich koníčků. Naštěstí v mé práci jsou osobní schůzky pro vybudování dobrého vztahu s klienty velice důležité. Nic se nemá samozřejmě přehánět, ale já vím, že když už někam jdu, dám do toho o to více energie a je ze mně patrné nadšení nejen z práce jako takové, ale i ze společenské interakce 🙂

Na závěr jsem ráda, že můžu vyjít do světa s informací, že WOXO chystá nové kanceláře v centru Českého Těšína. Celý návrh a realizaci pro nás zastřeší vynikající interiérové studio Ono.je z Třince. Co nevidět vám ukážeme i vizualizaci, ale to si zaslouží samostatný příspěvek.

Další články...